Coaching – droga w najlepsze

Coaching – droga w najlepsze

Dziś chciałam przez chwilę pochylić się z Wami nad ideą coachingu, która w obecnych czasach coraz częściej przyświeca treningowi samodoskonalenia, jednak nie zawsze jest właściwie rozumiana. Wokół coachingu narosło wiele mitów, które niestety dewaluują wartość tego wspaniałego narzędzia wspierającego rozwój i osiąganie celów. Jako coachowi bardzo zależy mi, aby pojęcie coachingu było dobrze rozumiane, ponieważ błędnie pojmowany nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a co gorsza może wyrządzić więcej szkody niż pożytku nie tylko klientom, ale również tym, którzy etycznie i zgodnie z obowiązującymi normami coachingowymi wykonują swoją pracę. Zatem zanim ruszymy tę niezwykłą podróż, warto odpowiedzieć sobie na pytania: czym coaching jest, a czym nie jest, jak go rozumieć i co wziąć pod lupę, aby świadomie zdecydować czy ta forma treningu rozwoju jest dla nas odpowiednia czy nie. Termin coach pochodzi od średniowiecznego angielskiego słowa „coche” oznaczającego powóz i do dziś posiada takie znaczenie. Można więc porównać go do wehikułu przenoszącego klienta (coachee) z punktu wyjścia do miejsca przeznaczenia.

Coaching jest zatem procesem pomagającym osobom indywidualnym i zespołom stawać się bardziej skutecznym w wykonywaniu zadań i realizacji celów, czyli inaczej mówiąc pomaga ludziom przemieszczać się z aktualnego punktu A do upragnionego punktu B. Pozostając przy terminologii podróżniczej, coaching opiera się na partnerstwie, gdzie dwóch podróżników (klient i coach) angażuje się w podróż, która ma zakończyć się konkretną zmianą na lepsze w życiu klienta. Podróżnicy określają gdzie aktualnie są i dokąd mają wspólnie dotrzeć, dlatego każda sesja coachingowa koncentruje się na definiowaniu i osiąganiu konkretnych celów.

Każda dobra zmiana potrzebuje silnych fundamentów. W coachingu są nimi mocne strony klienta i niezłomna wiara coacha w potencjał coachee. Bardzo ważna jest świadomość, że w coachingu zawsze klient wyznacza kierunek podróży ponieważ to on zna najlepszą i najkrótszą drogę do celu oraz posiada w sobie wszystkie niezbędne zasoby, aby tam dotrzeć. Zadanie coacha polega na uświadomieniu klientowi jego zasobów i towarzyszeniu mu w tej podróży poprzez zadawanie pytań, posługiwanie się metaforą czy innymi technikami, którymi oświetla drogę i otoczenie. Można powiedzieć, że w procesie coachingu coach podąża za klientem, poszerza jego perspektywę i uświadamia, że klient ma zawsze wybór i może decydować co jest dla niego najlepsze.

Coaching nie jest terapią i nie polega na rozwiązywaniu problemów mających swoją przyczynę w przeszłości, tu zawsze patrzymy w przyszłość. Coaching nie jest też szkoleniem, mentoringiem ani doradztwem, choć posiada z nimi pewne cechy wspólne. Np. wspólną cechą coachingu i szkolenia jest motywowanie do zmiany i wspieranie w rozwoju umiejętności, obie metody wykorzystują zadawanie pytań i aktywne słuchanie, jednak w szkoleniu ekspertem jest trener, który dostarcza wiedzę, odpowiada na pytania, mówi jak działać, żeby osiągnąć cel. W coachingu natomiast to klient jest ekspertem, to w nim drzemią wszystkie najlepsze dla niego odpowiedzi, których poszukuje, aby osiągnąć cel. Coach jest partnerem, towarzyszem podróży, który oświetla drogę i pomaga w dotarciu do celu. Dobry coach nigdy nie powie ci co masz robić, żeby osiągnąć to czego pragniesz, ale pomoże Ci spojrzeć z różnych perspektyw tak, abyś mógł sam zadecydować co i jak zrobisz, aby tam dotrzeć.

Czy to dla mnie?
• Jeśli jesteś na etapie zmian w twoim życiu i utknąłeś w martwym punkcie nie wiedząc w którą stronę ruszyć,
• jeśli czujesz, że musisz coś zmienić bo inaczej się udusisz, ale nie wiesz co?
• jeśli chcesz poprawić swoją efektywność, być bardziej sprawczym w działaniu,
• jeśli szukasz swojej drogi,
– możesz śmiało planować podróż w najlepsze!

Pamiętaj, że tak jak towarzysza podróży to Ty wybierasz coacha. Zanim dokonasz wyboru sprawdź kim jest osoba oferująca coaching. Upewnij się, że posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie – certyfikat i akredytacja są dobrymi wyznacznikami. W coachingu niezbędne jest zaufanie, to podstawa każdej dobrej relacji, szczególnie gdy chodzi o Twoją przyszłość.
Jeśli zdecydujcie się na tą formę doskonalenia rozwoju, z całego serca życzę Wam owocnych podróży i dobrych towarzyszy.